Sposoby finansowania działalności firmy – kredyt, a może leasing?
Aby skutecznie zarządzać płynnością finansową firmy i jej dalszym rozwojem, przedsiębiorcy często muszą sięgać po finansowanie z zewnątrz. Opcji na rynku jest wiele, a najpopularniejsze to kredyt bankowy oraz leasing. Która z nich jest najlepsza? Czym się różnią? Jak z nich korzystać, by pozyskane dla firmy środki pracowały w najbardziej efektywny sposób?
Kredyt bankowy bez wątpienia pozostaje najpopularniejszym sposobem finansowania firm. W ofercie Banku Spółdzielczego w Niechobrzu znajdziesz wiele różnych kredytów, które pomogą ci sfinansować zarówno bieżącą działalność, jak i inwestycje Twojej firmy. Kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje zastrzyku gotówki, możesz skorzystać z kredytu obrotowego czy kredytu w rachunku bieżącym, które pozwolą Ci podtrzymać płynność finansową. Jeśli myślisz o wdrożeniu nowych technologii, dobrym wyborem będzie kredyt technologiczny.
Warto jednak pamiętać, że kredyt nie jest jedynym źródłem finansowania firmy. Warto rozważyć inne sposoby pozyskania zewnętrznego kapitału, takie jak leasing. Tym bardziej, że produkty nie wykluczają się wzajemnie, a wręcz przeciwnie – mogą się doskonale uzupełniać, by przynieść firmie maksymalne korzyści. Przyjrzyjmy się dokładniej tym formom i ich zaletom.
Co to jest leasing?
W największym skrócie jest to forma finansowania inwestycji, w której leasingodawca (finansujący) kupuje wybrany przez danego klienta środek trwały i oddaje mu go w użytkowanie w zamian za ustaloną opłatę wnoszoną zwykle co miesiąc. Na koniec umowy klient najczęściej staje się̨ właścicielem tego środka trwałego.
Dwie najpopularniejsze odmiany leasingu to:
- operacyjny – najczęściej spotykany, gdyż̇ generuje najwięcej korzyści, w tym podatkowych (rata leasingowa stanowi w zasadzie w całości koszt uzyskania przychodów)
- finansowy – pod względem podatkowym taki sam jak kredyt bankowy.
Kiedy warto skorzystać z leasingu?
Leasing jest dobrą alternatywą do kredytu inwestycyjnego, zwłaszcza w przypadku zakupu maszyn, urządzeń, czy środków transportu. Przykładowo, budowę hali produkcyjnej sfinansujesz z kredytu inwestycyjnego, a maszyny leasingiem.
To, co wyróżnia leasing na tle kredytu to przede wszystkim proste procedury oraz szybki proces podejmowania decyzji.
Co istotne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, typowa transakcja leasingowa nie obciąża bilansu firmy (w przypadku kredytu tylko część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodów). Po stronie spółki leasingowej pozostaje też finansowanie podatku VAT od zakupu oraz kontakt z urzędem komunikacji, dostawcą i ubezpieczycielem. W ramach leasingu można sfinansować nowe i używane samochody osobowe i dostawcze, maszyny i urządzenia, specjalistyczne środki transportu, fotowoltaikę, nieruchomości.
Ponieważ celem leasingów jest opłacanie różnych środków trwałych, przedsiębiorca wiąże się z leasingodawcą umową średnio- lub długoterminową, podobnie jak to jest w przypadku kredytu.